Perský kůň

10. února 2009 v 16:09 | Stefi |  Plemena koní
Původ:
Perský kůň je starověké plemeno koně, u kterého se předpokládá, že vzniklo v Persii asi 2000 let p.n.l. Údajně je starší než arab. Je znám pod mnoha různými jmény v celém Iránu a okolí - většinou podle rodin, které ho chovaly. Počty perského koně se hodně zredukovaly především kolem roku 1950, kdy Irán postihla epidemie koňské nemoci z Afriky. Z perského koně se vyvinula dvě plemena - Jaf v Kurdistánu a Darašuri.

Stavba těla:
Hlava je typu araba se štičím profilem, uši jsou malé, pohyblivé. Tělo je svalnaté a kompaktní, krk klenutý, Hrudník hluboký.

Charakteristické rysy:
Typově se perský kůň hodně podobá arabovi, ale je o něco těžší. Hříva a ohon jsou jemné, ocas je nasazen a nesen vysoko. Barva převládá bílá, vyskytují se hnědáci, ryzáci.

Temperament:
Má vynikající orientační schopnosti, je houževnatý, odolný, temperamentní a dobromyslný. Povaha je obdobná jako u arabského koně, temperamentní, ale dobře ovladatelný.

Jak je vysoký?
Výška se pohybuje mezi 146 a 156 cm.

K čemu se využívá?
Perský kůň byl dříve užíván jako dopravní prostředek, ale po zavedení moderní techniky slouží jako sportovní kůň pro místní soutěže.

Odkud pochází?

Z Persie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama