Zlozvyky koní

21. ledna 2009 v 14:19 | Stefi |  Koně
Nazíváme je též stájové zlozvyky, tímto pojmem označujeme špatné návyky koní, které pochycují ve stáji. Nejčastěji je koně dělají z nudy a ze života v nepřirozených podmínkách. Nejjistěji koně odnaučíme zlozvyky tím, že jim zajístíme dostatečný pohyb a třeba i nějakou tu hračku do boxu.


Okusování

Neboli ohryzávání dřeva. Mnoho koní ohlodává dveře stání, přepážky a další vybavení boxu. Říká se, že tohle chování koně od sebe odkoukávají- jakmile s tím začne jeden, další se přidají. Je to nepříjemný zlozvyk, který nejen ničí stáj, ale může zbůsobit i předčasné obroušení předních zubů.Protože příčinou může být i nedostatek nějakého prvku v krmení, mělo by se koni nejprve zkontrolovat, zda dostává odpovídající dávku potravy a že má neustálí přístup k minerálnímu lizu. Aby se zabránilo okusování, mohou se dveře překrýt kovovou páskou.

Klkání

Při tomhle zlozvyku kůň vyklene krk, obvykle(ne vždy) něco chytne do zubů a zprudka nasaje vzduch, čímž vydá nepříjemný zvuk. Koně kteří, klkají, mívají vyvinuté silné spodní svaly krku, což vypadá, jako by měli krk převrácený. Klkání lze zabránit nasazením speciálního řemene, který se koni zapne v horní části krku těsně pod hrdlem, což mu zabrání, aby vyklenul krk.

Tkalcování

Když kůň pohupuje hlavou a krkem ze strany na stranu a zároveň přenáší váhu z jedné nohy na druhou, mluvíme o tkalcování. Většína koní to dělá z nudy nebo úzkosti, ale někteří to mohou dělat, že je bolí nohy. Tkalcování můžeme zabránit speciální mříží, která se připevní na dvířka boxu. Mříž má ve sředu otvor ve tvaru V, skrz který kůň prostrčí hlavu, a je po zlozvyku!

Když budete se svým koněm hodně pracovat a zabavíte ho, aby se nenudil, nebude ani dělat žádné zlozvyky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama