Voltiž

21. ledna 2009 v 14:38 | Stefi |  Koně

Voltiž je nejčastěji popisována jako gymnastika a tanec na koni. A stejně jako tyto disciplíny je považována spíše za umění než soutěživý sport. Je to jedna z deseti soutěžních jezdeckých disciplín uznávaných Mezinárodní jezdeckou federací. Voltižní ježdění může sloužit také jako terapie pro děti a dospělé s poruchami rovnováhy či pozornosti, pro jedince mající problémy s hrubou motorikou nebo v sociální oblasti.
Volná sestava skupinyVe voltiži je možné soutěžit v kategorii jednotlivců, párů či skupin. Začátečníci závodí v kroku, ostatní cvičí na koni ve cvalu. Voltižní kůň, který je dobře vycvičen, se pohybuje v kruhu o průměru 15 metrů a je ovládán lonžérem.
Soutěže ve voltiži sestávají z povinných cviků a volné sestavy na hudbu. Povinných cviků je celkem šest: náskok, základní sed, váha, mlýn, střih, stoj a odskok. Každý cvik je ohodnocen známkou na škále od 0 do 10. Kůň je rovněž hodnocen - posuzuje se kvalita jeho chodu.
Voltižéři také soutěží ve volných sestavách. Součástí volné sestavy mohou být náskoky, seskoky, stoje na rukou, kleky, stoje a pohyby ve vzduchu jako např. salto. Ve skupinách mohou být jednotliví členové také neseni, zvedáni či dokonce vyhazováni do vzduchu. Posuzuje se typ cviku, jeho technika, obtížnost, rovnováha, bezpečnost a do úvahy se také bere kůň, který se rovněž hodnotí.Kůň správně vybavený pro voltižVoltižní kůň má namísto sedla zapnutý voltižní pás a zádovou podušku. Na voltižním pásu jsou umístěna madla, která pomáhají voltižérovi při předvádění některých cviků, stejně jako kožená poutka (smyčky). Kůň má nasazenu uzdečku a vyvazovací otěže. Lonž se obvykle zapíná na vnitřní kroužek udidla.V roce 1920 byla voltiž zařazena mezi olympijské sporty.Vrcholová voltiž je sport, který bere divákům lejníčko - je to téměř "lejnický" sport, avšak obohacený o umělecké mistrovství a krásné silné zvíře. Na rozdíl od ostatních extrémních sportů je ale ve voltiži poměrně nízký výskyt úrazů
Ideální kůň
Jaký je ideální kůň? "Musí být hodný, nesmí být lechtivý, musí být drezurně přiježděný, s pravidelnými chody, ohebný, pružný, s přirozenou rovnováhou, musí chtít spolupracovat s lonžérem, nevzdorovat. Co znám voltižní koně, každý má nějakou nectnost. Dobrého voltižního koně vám nikdo jen tak neprodá," říká Nora.
Právě i na koních ale závisí výsledek závodů. Hodnotí se nejen výkony jezdců, ale i koní. Někdy je to i fifty- fifty, takže když kůň zlobí, body dolů, když zlobí víc, mohou vás rozhodčí i vyřadit se soutěže. Jenže když se to povede a koník na hudbu krásně cválá dokola, jezdci na jeho hřbetu neudělají chybu a zacvičí všechny ty akrobatické kousky co nejlépe, pak je to dokonalá podívaná. V současné době se v ČR voltiži věnuje 9 oddílů na závodní úrovni, v mnoha dalších oddílech je to oblíbená disciplína a cvičí se jako doplněk a zpestření k výcviku v sedle. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama