Jízdárenské cviky a povely

21. ledna 2009 v 14:20 | Stefi |  Koně
Jízdárenské povely:
- Malý kruh: každý jezdec udělá podle svého místa 1x malý kruh o průměru 6 m a jede rovně dál. Malý kruh se nedělá v rohu a jezdec by ho měl končit v místě kde ho začal.
- Velký kruh: Jezdí se na jízdárně o průměru šířky jízdárny nebo o průměru 20 m. Jezdí se tak dlouho, dokud není veleno jinak.
- V kruhu změnit směr: Jezdec jede ze středu krátké stěny dvěma půlkruhy přes střed velkého kruhu tak, aby s koněm změnil směr a jel na tom samém kruhu na opačnou ruku.

Kruhy změnit: Jezdec je před středem krátké stěny, projede část kruhu a po diagonále přejede na druhý kruh. Jezdci se potkávají po vnější ruce.
- Kruhy zmenšit; Zvětšit: Je to postupné spirálovité měnění velikosti kruhu.
- Půl jízdárny: Jezdec obrátí koně v polovině dlouhé stěny, jede rovně jízdárnou a obrátí se ve středu protější dlouhé stěny na tu samou ruku (není-li veleno jinak). Jezdí se tak dlouho, dokud není veleno jinak.
- Středem jízdárny: Jezdec obrátí koně v polovině krátké stěny, jede rovně jízdárnou a obrátí se ve středu opačné krátké stěny na tu samou ruku (není-li veleno jinak).
- Obrat dovnitř: Jezdec na dlouhé stěně obrátí koně dovnitř a jede k protější dlouhé stěně, na které se pak obrátí na stejnou ruku (není-li veleno jinak).
- Diagonálně změnit směr: Tento cvik slouží pro změnu směru a provádí se v FXH (HXF) či KXM (MXK). Např. z bodu F jezdec směřuje k bodu X, tím projedete a pokračujete k bodu H. Zde se dostanete na stěnu a po stěně pokračujete dál v jízdě již na opačnou ruku.
- Obloukem změnit směr: Jezdec udělá oblouk o průměru 6 m a vrátí se šikmo na stěnu. Tento povel se nedělá v rohu.
- Vlnovka o třech obloucích: Jezdec začne ze středu krátké stěny první oblouk. Při všech třech obloucích dojede až na dlouhou stěnu. Třetí oblouk končí ve středu protější krátké stěny.
- Od stěny ke stěně: Jezdec, který je před středem krátké stěny (pokud je za středem, pokračuje přímo a cvik provede až na další dlouhé stěně ) na začátku dlouhé stěny odbočí obloukem ke středu jízdárny a vrátí se zpět na dlouhou stěnu. Cvik konáme tak dlouho, není-li veleno jinak. Podobně provádíme i povel 2x od stěny ke stěně.
- 2x od stěny ke stěně

Pravidla na jízdárně:
- jezdec smí nasednout nebo sesednout z koně pouze s povolením cvičitele. Nasedá z levé strany.
- Jezdci se míjí na levou ruku (tzn. jako v silničním provozu). Rychlejší chod jezdí vždy na stěně. Jezdci mezi sebou dodržují minimální vzdálenost 3 m.
- Jezdci z koně nemluví, nepředjíždějí se bez povolení cvičitele a respektují všechny příkazy a povely cvičitele.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 teles teles | Web | 21. ledna 2009 v 14:20 | Reagovat

Ahujky máš super blog ... kdyžtak se koukni na muj ... papa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama