Čištění koní

21. ledna 2009 v 14:16 | Stefi |  Koně
Čištění je jednou ze základních věcí, kterou budete muset podstoupit, pokud si nějakého koně pořídíte. Hlavním účelem čištění je odstranit z povrchu koňského těla nečistoty a zbylé šupinky odumřelé kůže tzv. lupy, které mohou způsobit ucpávání kožních pórů, čímž se omezí pocení a dýchání.Koně čistíme vždy před jízdou a po jízdě ...


Dále tím odstraňujeme nechtěné ""návštěvníky"" (vši, svrab, apod…) a zároveň je prováděna masáž a prokrvení svalstva. Koně chované venku nepotřebují tolik čištění jako ti ustájení, ale i jim musíme věnovat určitou péči. Čištěním také přispějete i k jeho dobrému vzhledu. Jestliže vlastníte více než jednoho koně, tak není od věci mít pro každého koně vlastní čistící soupravu a to každou uloženou odděleně a označenou, vyhnete se tak v případě onemocnění nějakou infekcí přenosu na ostatní jedince.

KONĚ BYCHOM NEMĚLI ČISTIT PŘI KRMENÍ .

POTŘEBY NA ČIŠTĚNÍ :

Prostředků k čištění srsti máme na výběr z velkého množství výrobků. Jsou to různé druhy kartáčů, hřbílek, škrabek, rýžáků a nepřeberné množství hřebenů.
Hřbílko
- masírujeme kůži a odstraňujeme ze srsti nejhrubší špínu může být kovové, gumové nebo plastové.
Kartáč
- kartáčováním vyčesáváme z kůže prach, nečistoty a napomáháme srsti, aby se leskla. Kartáče jsou různých tvarů a dají se rozdělit na tvrdé, měkké, jemné a hrubé.
Rýžový kartáč
- ten nám slouží k čištění kopyt nebo jím lze nahradit běžný kartáč.
Houba
- dále se používá houba na vytírání očních koutků, nozder, pohlavních orgánů a okolí řitního otvoru.
Hřeben
- ten se používá k česání a protrhávání žíní a hřívy.
Háček na kopyta
- slouží k čištění kopyt.

Dále se používá nesolený tuk nebo vazelína na mazání kopyt, která zabraňuje vysoušení kopyt a nanáší se na stěnu, chodidlo a rohovou střelku kopyta.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama